Doporučujeme

Mák a makový olej

Mák a makový olej

všeLÉK

 

Mák setý je jednoletá bylina, která dorůstá výšky až 150-180 cm. Patří do rodu rostlin z čeledi makovitých, je až 50 druhů vyskytujících se v Evropě, Africe, Asii i v USA.

Vyžaduje hodně slunce a výživnou půdu. V závislosti na odrůdě se v průběhu jara na dlouhých stopkách objeví fialové, modré, červené nebo bílé květy, které se následně přemění na kulovité nebo oválné plody (hlavičky). Ty obsahují velké množství semen ve tvaru ledvinky, které při zatřesení suchou makovicí uvnitř chrastí. Semena mohou být světle až tmavě šedé, černé nebo modré podle druhu.

Mák je po staletí využíván nejen jako výborný zdroj energie, ale také k přípravě nejrůznějších medicínských a léčebných přípravků.

Antičtí atleti například konzumovali směs semen máku, medu a vína pro zdraví a sílu.

 • Mák setý je nejvíce používán, jeho semena obsahují zhruba 18% bílkovin a 28% sacharidů. Polovina složení zabírá tuk- z nenasycených převládají omega-6 mastné kyseliny.
 • Mák je výjimečný přírodní rostlinný zdroj především svým vysokým obsahem vápníku 1438mg na 100g , který je vůbec nejvyšší ze všech plodin (doporučená denní dávka 10 mg na 1 kg tělesné hmotnosti) Jedná se o pravou nefalšovanou vápníkovou kapsli, patentovanou přírodou.
 • Dále obsahuje hořčík 340 mg, železo 12mg, fosfor, sodík, draslík a z vitaminů pak B1, B2 a E.
 • Obsahuje značné množství alkaloidů jako je morfin, kodein, narkotin či papaverin a stává se tak důležitou surovinou pro zpracování farmaceutickým průmyslem.
 • Kontrola pěstování různých druhů máku je velmi důležitá, při nedostatečném dozrání jsou nezralá semena významným zdrojem opia, ty jsou zneužívány k výrobě drog, například heroinu. Proto pěstování a distribuce máku je v některých zemích zakázány úplně.

Nehledejte pomoc v tabletách, využijte přírodní lék ,MÁK´

 

 • Díky vitamínu E také napomáhá odolávat oxidačnímu stresu a udržuje tak naše mládí.
 • Pozitivně působí také na svalovou a nervovou soustavu, kde napomáhají například ke zlepšení naší paměti.
 • pomáhají předcházet osteoporóze a zubnímu kazu.
 • Zázračné účinky na kvalitu naší pleti, nehtů i vlasů– působí pozitivně na jejich růst a napomáhá k jejich pevnosti a pružnosti.
 • Podle výzkumu je vhodné zařadit mák jako prevenci proti rakovině (prevence karcinomu prsu)
 • snížení krevního tlaku.
 • Pomáhá předcházet mnoha problémům, civilizačním chorobám a navíc výborně chutná.


Recepty:
Bezlepkové makové koláčky:

* mák 100g

* rozinky 100gmáku

* skořice 1 Čl

* jablko 2ks

* mandle na ozdobu

Omytá jablka nakrájíme na centimetrová kolečka. (korpus koláčku) Následně umeleme mák společně s rozinkami a skořicí. Výsledná směs by měla být lepivá, pokud tomu tak není, ještě chvíli mixujme, případně přidejme lžíci rozinek. Výslednou směs zformujme v kuličku, z té utvořme placku velikosti jablečného plátku, na který rozinko-makovou směs přitlačíme. Dozdobíme mandlemi a podáváme. Samotná náplň je výborná :)


Makové kuličky

* mák 100g

* slunečnicová semínka 50g

* kokos na obaleni

* kokoghí 1 Čl

* citrónová štáva ***

Mák a semínka rozmixujeme na hladké těsto, přidáme kokosovou ghítelu, citrónovou šťávu promícháme a tvoříme kuličky. Ty následně obalíme v kokosu. Necháme ztuhnout v lednici a můžeme baštit.


Nudle s mákem

Kdo by si nepamatoval tento luxusní pokrm. Pamatuji na dětství, kdy jsem u babičky dostala výborné nudle s mákem polité máslem. Kdo by neodolal i dnes kdy mi jsou nabídnuty nikdy neodmítnu :)


MAKOVÝ OLEJ Makový olej si můžete naordinovat i jako prevenci – jednu čajovou lžičku denně ráno nalačno nebo večer před spaním. Nemusíte se bát, má velmi jemnou, lahodnou, lehce nasládlou chuť. Můžete si s ním pokapat zeleninový či ovocný salát. Pokud si olejem pokapete pečivo, bude nejenom zdravější ale i chutnější.

* Jedlý rostlinný olej, za studena lisovaný získávaný ze semen máku.

* Je dobře stravitelný, obsahuje velké množství vitaminu E a nemá žádné omamné účinky.

* Makový olej zlepšuje chuť jídel a má mnoho pozitivních účinků. Kromě toho se dá skvěle využít i na pleť či vlasy.

* Díky omega3 a 6 NMK působí jako stabilizátor imunity, pomáhá předcházet zánětům a rovněž se vyznačuje pozitivním vlivem na naše nehty, vlasy, kůži, pleť.

* Svalové křeče jsou často spojeny s nedostatkem hořčíku v lidském organismu. Pokud trpíte tímto problémem, pravidelné užívání makového oleje vám pomůže i v tomto směru

Tento olej se řadí mezi ty nejkvalitnější, které lze ve studené kuchyni použít. Makový olej má slabou nebo žádnou vůni a příjemnou chuť. Žlukne pomaleji než jiné oleje. Obsažené omega-3 a omega-6 mastný kyseliny jsou nutričně podobný například velmi zdravému konopnému, či lněnému oleji.

 

Doufám že se Vám článek líbil. A dozvěděli jste se něco zajímavého či důležitého.

Neutrácejte zbytečně peníze za všemožné vitamíny. Využijte to co nám příroda naděluje. Vaše tělo vám poděkuje.

 

 ZDROJ

Více informací na: https://www.celostnimedicina.cz/mak-vapnikova-kapslicka-zabalena-prirodou.htm#ixzz4rEOwVjZQ
Více zde: http://superpotraviny.webnode.cz/seminka/mak-modry/

Komentáře