Novinky

Buráky

!!Mozek i srdce po nich šílí a zároveň snižuje riziko tloustnutí!!

Buráky / Arašídy

 

 - odborný název podzemnice olejná pochází z Jižní Ameriky, kde byla vyšlechtěna před cca 6 tisíci lety.
I když arašíd pochází z ameriky, největším disributorem není nikdo jiný než Čína jako další je Indie a USA. V Evropě se nejvíce podzemnice vyprodukuje v Řecku.
Každý má v paměti že burák je ořech, ale musím Vás vyvést z omylu je to luštěnina!
Tato plodina má zastoupení v potravinářstvi, farmaceutice nebo při výrobě kosmetických výrobků.
alternativní popis obrázku chybí

 

Arašídy jsou velmi bohaté na živiny:

Ve 100 g je totiž 590 kcal, 26 g bílkovin, 47 g tuků a 16 g sacharidů.

Jedná se tedy nejen o poměrně bohatý zdroj bílkovin, ale zejména potravinu s vysokým podílem tuků.

Z vitamínů nelze nezmínit vitamín E, který působí jako antioxidant, a vitamíny skupiny B – niacin, který pomáhá udržovat zmíněnou hladinu cukru v krvi, ale má dobrý vliv i na pokožku a zažívání, thiamin, jehož nedostatek způsobuje problémy s koncentrací a pamětí, a kyselinu listovou, která má příznivý vliv na krvetvorbu a jejíž konzumace je doporučena především v těhotenství, kdy se podílí na správném vývoji nukleových kyselin dítěte.

 

Plno z nás buráky známe jako potravinu, ale věděli jste že je můžeme konzumovat i v jiné podobě než jen jako arašíd. Ano každý rád sáhne po sáčku solených arašídů, ale takové nám zdravotně vůbec neprospějí a do vyváženého jídelníčku vážně nepatří! Jedná se o takovou skrytou kalorickou bombu!

 

 

4 způsoby jak si buráky vychutnat:

  1. burákové máslo: První použití arašídové pasty bylo zaznamenáno mezi Aztéky v 1. století jako lék proti bolesti zubů. Tato pasta se však běžně nekonzumovala. V dnešní době se vmísila i do kuchyně české. Dříve jsme o tom jen slýchávali či viděli ve filmu jak Amíci mažou tu skvělou pomazánku na chleba nebo jen tak! Bum a máme ji tu také! Přimícháním do ovesné kaše ke snídani získáte hned +4g bílkovin navíc ale jako bonus Vás zasytí na delší dobu.
  2. Mouka: Arašídovou mouku můžete použít místo tradiční mouky pšeničné, produkt pak bude bezlepkový s vyšším podílem bílkovin a vlákniny.
  3. Pražené: Pražené buráky by neměly být upravovány s přídavkem tuku nebo soli. Odpoledne hrst buráků jako doping proti ospalosti si dát můžete. Obsahují hodně argininu, aminokiseliny, která podporuje produkci oxidu dusíku, který zlepšuje prokrvení a umožňuje lepší kontrolu inzulinu, čím se stabilizuje hladina cukru v krvi. Věděli jste že slupka z buráku působí proti stárnutí, podporuje spalování tuků a snižuje riziko onemocnění srdce a rakoviny.
  4. Olej: Obsahuje vysoký obsah kvalitních tuků, bílkovin, nenasycených mastných kyselin a vitamín E. Dodá vašim pokrmům příjemnou oříškovou chuť a díky vysokému kouřovému bodu až 230°C je ideální k tepelné úpravě.


blur, diet, dry

Celkové shrnutí Buráku:

  • Podporují trávení
  • Podporují vyprazdňování
  • Zasytí na delší dobu
  • Normalizují hladinu cukru v krvi
  • Zabraňují chutím na sladké a vlčím hladem
  • Doplňují dobrý cholesterol do těla
  • Odstraňují špatný cholesterol z cév
  • Podporují růst svalové hmoty
  • Prevence rakoviny
  • Prevence kardiovaskulárních onemocnění
  • Prevence cukrovky
  • Prevence obezity
  • Udržují zdravý nervový systém
  • Zlepšují funkci mozku
  • Urychlují metabolismus

 

 

Aby jsme měli představu i o druhé straně a to je nevýhoda Buráku!!

  • silný alergen!!!

 

Bohužel mohou za to právě jejich bílkoviny, které mají zvláštní uspořádání, které usnadňuje vazby alergickým protilátkám, a u alergiků mohou způsobit závažnou anafylaktickou reakci. Alergie na arašídy se může projevit slzením, vyrážkou, otoky nebo průjmem, ale také dušností, silným poklesem krevního tlaku a celkovým kolapsem organismu, který může vést až ke smrti. Alergií nicméně trpí asi půl procenta populace a ve většině případů se projevuje jen mírnějšími příznaky.

 adult, agriculture, asia

 

 

 

Zdroj:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Podzemnice_olejn%C3%A1

http://rungo.idnes.cz/zdrave-tuky-blahodarne-arasidy-a-recepty-jak-je-vyuzit-v-kuchyni-pxq-/behani.aspx?c=A160503_131052_behani_hri

Komentáře